media.news.imagealternatetextformat

چهار تا پنج میلیارد دلار پول ایران در ایتالیا بلوکه شده است

شنبه, 06 دی,1399 08:22 ق.ظ

چهار تا پنج میلیارد دلار درآمد صادراتی ایران در ایتالیا بلوکه شده و ایران به خاطر نپذیرفتن سیستم FATF به آن دسترسی ندارد. مقام‌های ایرانی، از جمله وزیر نفت، همچنان مدعی هستند که تحریم‌ها بر اقتصاد ایران اثری نداشته است.

احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، گفته است که تحریم‌های اقتصادی، نپیوستن ایران به پیمان FATF و نداشتن سیستم بانکی سوئیفت زیان سنگینی به جمهوری اسلامی وارد کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته است که حدود چهار تا پنج میلیارد دلار درآمد ایران از صادرات سوخت در بانک‌های ایتالیا بلوکه شده و جمهوری اسلامی به آن دسترسی ندارد.

او تأکید می‌کند که زمانی ایتالیا "شریک اول تجاری ایران بود" تا جایی که تا ده سال پیش حجم معاملات ایران و ایتالیا به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو (حدود دو میلیارد دلار) رسید و "ایتالیا تقریبا همه نیاز پالایشگاه‌هایش را از ایران تأمین می‌کرد". او ابراز تأسف می‌کند: «امروز ایتالیا یک بشکه نفت هم از ما نمی‌خرد».

این کارشناس امور بازرگانی می‌گوید: «معاملات ایران و ایتالیا به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار رسیده که بسیار ناچیز است ولی به نسبت ارتباط با بقیه کشورها، ارتباط ما با ایتالیا هنوز قطع نشده و به صورت مویرگی هنوز ادامه دارد».

آقای پورفلاح تصریح می‌کند: «تحریم‌ها و نپیوستن ما به FATF روی این مقوله بسیار تأثیر گذاشته است. نداشتن ارتباط سوئیفت با دیگر کشورها بسیار مشکل ایجاد کرده و بسیاری از فرصت‌طلبان از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند و منافع ملی ایرانیان به خطر می‌افتد».

او تأکید دارد: «سیاست‌گذاران و نخبگان ما بدانند که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود ولی نتوانیم ارتباط سوئیفت را برقرار کنیم و به FATF بپیوندیم هیچ فایده‌ای نخواهد داشت، چون اگر نتوانیم پول را جا به جا کنیم برداشتن تحریم‌ها چه سودی خواهد داشت؟

وزیر نفت: تحریم‌ها بی‌اثر بوده است:هم‌زمان با سخنان رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، ضمن حمله به "انتقام‌جویی و کینه‌جویی علیه ایران" گفته است که تحریم‌های آمریکا اثری بر اقتصاد ایران نداشته است.

او با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: «در روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید مدیران صنعت نفت را به بهانه حمایت از تروریسم تحریم کرد. ما قربانی تروریسم هستیم و این تحریم‌ها انتقام‌جویی و کینه‌جویی است».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر نفت دوشنبه ۱۹ آبان، در مراسم افتتاح ۱۸۱ طرح گازرسانی در استان فارس که به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد، در واکنش به تهدید دولت ترامپ "مبنی بر سیل جدید تحریم‌ها علیه ایران" گفته است: «تحریمی باقی نمانده است اما این تحریم‌ها تاثیری نداشته، ما نه از تحریم می‌ترسیم و نه خللی در کار ایجاد کرده است».

وزیر نفت از خرسندی دولت از "توسعه یکپارچه صنعت گاز" در ایران خبر داد. او گفت که به رغم تحریم‌های خارجی ظرفیت تولید گاز ایران به "تولید یک‌هزار میلیون متر مکعب تولید گاز" رسیده است.