media.news.imagealternatetextformat

حذف نشان «صلیب شکسته» پس از یک قرن از آرم ارتش فنلاند

شنبه, 21 تیر,1399 11:24 ق.ظ

فرماندهی نیروی هوایی فنلاند، بی‌سر و صدا، استفاده از نشان صلیب شکسته، سواستیکا، برای نیروی هوایی این کشور را متوقف کرده است.

هرچند این نماد که امروز یادآور دوران نازیها در اروپاست اما نیروی هوایی فنلاند مدتی پس از استقلال کشور و سال‌ها پیش از تشکیل ارتش نازی هیتلری، در سال ۱۹۱۸ میلادی نشان صلیب شکسته را به آرم نیروی هوایی این کشوراضافه کرد. هدف اولیه نیروی هوایی از نماد صلیب شکسته، استفاده از کلمه سانسکریت سواستیکا به معنای سعادت و خوشبختی بود.

اولین بار تیو تیوینن، استاد دانشگاه هلسینکی به مقامات نظامی فنلاند درباره این نشان هشدار داده بود. او پرسیده بود كه آیا ادامه استفاده از این نماد برای نیروهای مسلح فنلاند مفید است یا خیر؟

تا سال ۱۹۴۵ جت‌های جنگنده فنلاندی به صلیب شکسته آبی با پیش زمینه سفید منقش بودند و البته این برای نشان دادن بیعت با آلمان نازی نبود، اگرچه این دو کشور با هم در زمان جنگ متحد بودند.

سخنگوی نیروی هوایی فنلاند می گوید در حالی که این نماد پس از جنگ جهانی دوم از هواپیماها کنار گذاشته شد، همچنان در بعضی از نشان‌های نیروی هوایی، پرچم و تزئینات از جمله روی لباس‌ها «صلیب شکسته» استفاده می شود. سخنگوی نیروی هوایی فنلاند می گوید از سال ۲۰۱۷ روی تمام هواپیماهای نظامی نشان عقاب طلایی نصب شده است.