media.news.imagealternatetextformat

تولید جهانی خودرو به سطح ۱۰ سال پیش برگشت؛ تلاش ایران برای جبران سقوط ۲ سال پیش

یکشنبه, 15 فروردین,1400 02:59 ب.ظ

سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری(OICA) روز پنجشنبه اعلام کرد که تولید جهانی خودرو با ۱۶ درصد کاهش در سال ۲۰۲۰ به کمتر از ۷۸ میلیون دستگاه رسیده که با سطح تولید سال ۲۰۱۰ برابری می‌کند.

بنابه گزارش یورونیوز، فو بینگ‌فنگ، رئیس این سازمان بین‌المللی گفت که صنعت خودرو تحت تاثیر اعمال قرنطینه‌های طولانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا با «بدترین بحران تاریخی» خود مواجه شده است؛ به طوری که رشد تولید ۱۰ سال گذشته این صنعت از بین رفت.

در میان مناطق مختلف جهان، آمریکای جنوبی با ۳۰ درصد بیشترین کاهش تولید خودرو را ثبت کرده و پس از آن صنایع خودروسازی اروپا و آمریکا نیز به ترتیب با افت ۲۱ و ۲۰ درصدی تولید مواجه شده‌اند. اما قاره آسیا که عرضه کننده بیش از نیمی از خودروهای تولیدی در جهان است در سال گذشته میلادی شاهد پایین‌ترین کاهش تولید به میزان ۱۰ درصد بوده است. در میان کشورهای بزرگ تولیدکننده خودرو نیز چین با ۲ درصد کمترین نرخ کاهش تولید را تجربه کرده است.

این سازمان هشدار داده که روند کُند تامین قطعات خودرو می‌تواند عرضه خودرو را در سال ۲۰۲۱ نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

گزارش سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری همچنین حاکیست که فروش جهانی خودرو هم طی سال گذشته میلادی ۱۲ درصد افت کرده که کمتر از پیش‌بینی اولیه ۲۰ درصدی بوده است. بر پایه این گزارش، تفاوت ایجاد شده در نرخ کاهش فروش متاثر از بهبود بازار در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ بوده است.

با وجود کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی ثبت شده در بازارهای مهم خودرو در جهان، کره جنوبی و ترکیه شاهد رشد فروش خودرو بوده‌اند و کاهش فروش خودرو در چین نیز تنها ۲ درصد گزارش شده است.

در همین حال، وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرده که تولید خودروسازان این کشور در ۱۱ ماه سال گذشته خورشیدی با ۱۹ درصد رشد به ۹۱۰ هزار و ۱۷۶ دستگاه(معادل ۱.۱ درصد تولید سالانه خودرو در جهان) رسیده است. مطابق این آمار رسمی، بیشترین تولید خودرو در دسته سواری با ۸۲۸ هزار و ۳۱۹ دستگاه(معادل ۹۱ درصد کل تولیدات) رخ داده که در مقایسه با سال ۱۳۹۸ رشدی ۱۸.۵ درصدی داشته است.

البته تیراژ تولید خودرو در ایران در سال ۱۳۹۶ بیش از یک میلیون و ۵۳۵ هزار دستگاه بود که پس از خروج آمریکا از برجام، در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۳۷.۸ درصد کاهش یافت، در سال ۱۳۹۸ نیز در مجموع به ۸۵۵ هزار دستگاه رسید و هنوز با گذشت ۳ سال به سطح سال ۱۳۹۶ بازنگشته است.