media.news.imagealternatetextformat

مذاکرات برگزیت ادامه خواهند یافت

شنبه, 06 دی,1399 08:34 ق.ظ

قرار بود روز یکشنبه ۱۳ دسامبر درباره قرارداد تجاری برگزیت تصمیم گرفته شود. حال سران بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر ادامه مذاکرات به توافق رسیده‌اند. عدم توافق تجاری به معنای فلج شدن روابط تجاری دریایی طرفین خواهد بود.

در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) هنوز توافقی در زمینه قرارداد تجاری میان این کشور و اتحادیه اروپا حاصل نشده است. قرار بود که تصمیم نهایی در مورد این قرارداد تجاری روز یکشنبه ۲۳ آذر (۱۳ دسامبر) اتخاذ شود، اما اورزلا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در یک گفت‌وگوی تلفنی بر سر ادامه مذاکرات به توافق رسیده‌اند و تصمیم نهایی را به تعویق انداخته‌اند.

چندین سال است که نمایندگان طرفین تلاش می‌کنند بر سر نکات مناقشه‌برانگیز این جدایی به توافق دست یابند. یکی از این مناقشات به شرایط یک رقابت منصفانه در مورد حضور ماهیگیران اروپایی در آب‌های بریتانیا برمی‌گردد. همچنین در مورد ابزاری برای اجرای توافق برگزیت توافقی وجود ندارد.

بریتانیا در اوایل سال ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترک کرد. تا پایان سال جاری اما یک مرحله گذار پیش‌بینی شده و تمام قراردادهای پیشین به قوت خود باقی است.

در صورتی که تا پایان سال جاری ۲۰۲۰ توافقی در مورد بسته تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا حاصل نشود، تعرفه‌های بالای گمرکی و دیگر موانع تجاری بر روابط طرفین سنگینی خواهد کرد.

این نگرانی نیز وجود دارد که در صورت عدم توافق طرفین، کاغذبازی و کنترل و بازرسی در رفت‌وآمد دریایی میان دو بندر دوور بریتانیا و کاله در شمال فرانسه، واقع در کانال مانش، برای مدتی فلج شود.