media.news.imagealternatetextformat

سیرصعودی تعداد شهروندان بریتانیامتقاضی تابعیت در اتحادیه اروپا

چهار شنبه, 11 تیر,1399 09:51 ق.ظ

آمارها نشان می دهد در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۶ هزار بریتانیایی، تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کسب کرده اند.

در سال ۲۰۱۶، سال برگزاری رفراندوم برکسیت در ماه ژوئن این تعداد نزدیک به هشت هزار نفر بود.

به گفته یورواستات، مرکز آمار کمیسیون اروپا، بریتانیایی‌ها به هفتمین کشور اروپایی تبدیل شده اند که شهروندان آن درخواست ملیت کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا را می کنند.

آلمان و فرانسه اولویت بریتانیایی ها

در میان شهروندان بریتانیایی که تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را درخواست کرده اند، نام دو کشور آلمان و فرانسه بیش از همه به چشم می خورند. ۵۹درصد از بریتانیایی‌های متقاضی، خواسته اند ملیت آلمانی و یا فرانسوی داشته باشند.

برکسیت؛ سیرصعودی درخواست تابعیت از سوی بریتانیایی ها

تعداد شهروندان بریتانیایی که پس از نتیجه همه پرسی برکسیت در ژوئن ۲۰۱۶ درخواست ملیت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کرده اند بطور بی‌سابقه‌ای زیاد شده است. ۵۱ درصد از شهروندان در این همه پرسی خواهان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شدند.

از سال‌ ۲۰۱۶ تا به امروز تعداد متقاضیان ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا سیر تصاعدی داشته است. بریتانیا از ۳۱ ژانویه سال جاری میلادی سرانجام از اتحادیه اروپا خارج شد هرچند هم چنان این کشور موظف است به تعهدات خود در بازار مشترک اروپایی و دیگر پیمان‌های مشترک اتحادیه اروپا تا پایان سال میلادی عمل کند. مذاکرات بین دولت محافظه کار بوریس جانسون و اتحادیه اروپا برای تعیین قواعد و قوانین جدید بین دوطرف، قراربوده تا دسامبر سال ۲۰۲۰ پایان بگیرد. حال با شیوع ویروس کرونا در اروپا احتمال دارد زمان مذاکرات برای کسب توافق‌های مشترک تمدید شود.

دوران پسابرکسیت؛ بریتانیا به مهاجران کم مهارت روادید نمی‌دهد

طرح های مهاجرتی دولت بریتانیا برای پس از دوران گذار برکسیت نشان می دهد که مهاجران کم مهارت امکان دریافت روادید نخواهند داشت.

دولت بریتانیا به کارفرماها در این کشور توصیه کرده است که وابستگی خود به «نیروی کار ارزان» از داخل اروپا را کاهش دهند و در مقابل به دنبال حفظ کارکنان فعلی خود و توسعه دستگاه های خودکار (برای استفاده به جای نیروی کار انسانی) باشند.

بنا به اعلام وزارت کشور بریتانیا پس از پایان دوره گذار برکسیت، این کشور با اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شهروندان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا برخورد یکسانی خواهد داشت.

نظام مهاجرتی جدید بریتانیا مشابه سیستم امتیازی استرالیا خواهد بود. دولت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پایان دوره گذار برکسیت را «فرصتی منحصر به فرد» برای به دست گرفتن «کنترل کامل» مرزهای این کشور ارزیابی کرده است.

پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا اعلام کرده است که هدف از نظام مهاجرتی جدید جذب «درخشان ترین و بهترین ها» است.

حزب محافظه کار بریتانیا به رهبری بوریس جانسون در جریان کارزار انتخاباتی اخیر خود وعده داده بود که نظام مهاجرتی مبتنی بر امتیازدهی را جایگزین سیستم فعلی خواهد کرد.

احزاب کارگر و لیبرال دموکرات بریتانیا از طرح مهاجرتی دولت بوریس جانسون انتقاد کرده .