media.news.imagealternatetextformat

رئیس شورای اروپا؛ باید هر کاری می توانیم انجام دهیم تا مذاکرات برگزیت به نتیجه برسد

دوشنبه, 24 آذر,1399 10:38 ق.ظ

رئیس شورای اروپا در واکنش به توافق لندن و بروکسل برای تمدید زمان مذاکرات برگزیت، اعلام کرد: باید هر کاری می توانیم انجام دهیم تا این گفتگوها به نتیجه برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از رویترز، «شارل میشل» رئیس شورای اورپا امروز یکشنبه در واکنش به توافق «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و «اورزلا فون در لاین «رئیس کمیسیون اروپا برای تمدید ضرب الاجل مذاکرات برگزیت، گفت: باید هر کاری می توانیم انجام دهیم تا این گفتگوها به نتیجه برسد.

ساعتی قبل، رئیس کمیسیون اروپا و نخست وزیر انگلیس با صدور بیانیه ای مشترک از توافق بروکسل و لندن برای تمدید ضرب الاجل مذاکرات مربوط به برگزیت خبر داده بودند.

بر اساس این گزارش، بعد از پیشرفت در مذاکرات تجاری میان اتحادیه اروپا و انگلیس، جانسون و فون در لاین در بیانیه‌ای اعلام کردند این مذاکرات در بروکسل ادامه خواهد یافت.

در این بیانیه مشترک آمده است: امروز صبح تماس تلفنی مفیدی داشتیم. موضوعات مهم حل نشده را مورد بحث قرار دادیم. تیم‌های مذاکره کننده ما طی روزهای اخیر شبانه روز فعالیت کردند. علی‌رغم خستگی ناشی از تقریباً یک سال مذاکره، و با این وجود که ضرب الاجل‌ها بارها پایان یافته‌اند، فکر می‌کنیم در این مرحله باید تلاش‌ها را برای دستیابی به توافق ادامه دهیم.

لندن و بروکسل در ادامه اعلام کردند: بنابراین به مذاکره‌کنندگان خود ماموریت داده‌ایم مذاکرات را ادامه دهند تا ببینیم حتی در این مرحله دیرهنگام توافقی حاصل خواهد شد.

با وجود آنکه دوران انتقالی برگزیت تا کمتر از سه هفته دیگر، ۳۱ دسامبر، پایان می‌یابد، اما همچنان بین میشل بارنیه، مذاکره کننده اتحادیه اروپا و دولت جانسون در مورد آینده تجارت دو طرف، توافقی به دست نیامده است.

اگر لندن و بروکسل تا تاریخ ۳۱ دسامبر به توافق تجاری ویژه‌ای نرسند، پس از آن تاریخ، مجبور خواهند بود مطابق قوانین سازمان تجارت جهانی رفتار کنند. این موضوع باعث اعمال تعرفه‌هایی می‌شود که خود منجر به افزایش قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی دو طرف خواهد شد.