media.news.imagealternatetextformat

انگلیس درباره احتمال ابتلای ۱۰۰ هزار نفر در روز به کرونا هشدار داد

شنبه, 01 آبان,1400 01:06 ب.ظ

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر بهداشت انگلیس روز چهارشنبه به شیوع پرشتاب آمار مبتلایان به کرونا در این کشور اشاره کرد و هشدار داد که همه‌گیری این ویروس در کشور به پایان نرسیده و ممکن است که شمار مبتلایان به ۱۰۰ هزار نفر در روز برسد.

به گزارش چهارشنبه شب  ایرنا، ساجد جاویددر نشست خبری روزانه دولت افزود: دولت پیش‌بینی کرده بود که آمار مبتلایان به کرونا در فصل زمستان افزایش یابد و «آثار آن به تدریج در حال ظاهر شدن است.»

وی ادامه داد که ویروس کرونا «تا مدت‌ها در کنار ما خواهد بود و یک تهدید به شمار می‌رود». او با این حال گفت که دولت در این مقطع برنامه‌ای برای اجرای طرح دوم مقابله با کرونا که بر اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی نظارت دارد، ندارد.

وزیر بهداشت انگلیس عنوان کرد که دولت در ماه‌های اخیر سرگرم رقابت بین واکسیناسیون و شیوع کرونا بوده است.  وی از پیشرفت کار در این زمینه ابراز رضایت اما تصریح کرد که فاصله این دو به سرعت در حال کاهش است. جاوید گفت که دولت تلاش خود را برای تکمیل روند واکسیناسیون و تزریق دُز سوم به افراد آسیب‌پذیر دو برابر خواهد کرد. این درحالیست که واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ سال نیز از ابتدای سال تحصیلی امسال آغاز شده است.

جاوید از شیوع پرشتاب سویه جدیدتر دلتا در انگلیس موسوم به AY4.2 خبر داد و افزود: هنوز مدرکی درباره عفونی‌تر بودن سویه جدید وجود ندارد اما ما دائم با سویه‌های جدید مواجه هستیم و ممکن است که سویه بعدی تهدید بیشتری باشد.

وی بر همین اساس از افرادی که هنوز واکسن نزده‌اند خواست تا نه تنها برای محافظت از جان خود و دیگران که برای حفظ آزادی‌های اجتماعی پیشقدم شوند. دولت انگلیس از اواخر تیرماه گذشته، عمده محدودیت‌های کرونایی در این کشور را رفع کرده است. آمار مبتلایان به کرونا در این کشور به سرعت در حال افزایش است و ظرف ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۴۳ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

کنفدراسیون خدمات بهداشتی انگلیس امروز با ابراز نگرانی از اوضاع کرونا و روند فزاینده مراجعین به بیمارستان‌ها، خواستار احیای محدودیت‌های کرونایی شد.

متیو تیلور رئیس این نهاد انگلیسی هشدار داد که سازمان ملی خدمات بهداشت لبه مرز قرار دارد و اوضاع به سرعت رو به وخامت است. او روز چهارشنبه در گفت‌وگو با  شبکه رادیویی بی‌بی‌سی چهار گفت یا محدودیت‌های کرونایی باز می‌گردد یا کشور در فصل زمستان دچار بحران می‌شود.

این مقام انگلیسی پیشنهاد کرد که دولت طرح دوم مقابله با کرونا را به اجرا بگذارد.

دولت در چارچوب طرح دوم مقابله با کرونا، پیش‌بینی کرده که اگر اوضاع کرونا از کنترل خارج شود، استفاده از ماسک صورت، دورکاری و ارائه گواهی واکسن برای ورود به مکان‌های عمومی را اجباری کند. اما دولت تاکید دارد که هنوز زمان اجرای طرح دوم فرا نرسیده است.