media.news.imagealternatetextformat

افزایش درخواست‌ها در انگلیس برای بازگشت محدودیت‌ها به دلیل وخامت اوضاع کرونایی

دوشنبه, 10 آبان,1400 12:29 ب.ظ

با توجه به افزایش چشمگیر آمار مبتلایان و مرگ‌های کرونایی در انگلیس فشارها بر دولت جانسون برای بازگرداندن محدودیت‌ها بالا گرفته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس اشپیگل" آلمان در گزارشی به وخامت اوضاع کرونایی در انگلیس که چند ماهی است محدودیت ها برای مقابله با این بیماری در آن تقریبا کاملا لغو شده است پرداخته و نوشت: پاندمی کرونا در انگلیس هنوز شکست نخورده است. "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس برای رساندن این پیام به شهروندان با یک حرکت ساده آن ها را متحیر کرد. وی روز چهارشنبه در جلسه مجلس عوام برای اولین بار در چند ماه اخیر از ماسک استفاده کرد و این در حالی است که هفته گذشته وی این اقدام را رد کرده بود.

این تغییر رفتار و نظر نخست وزیر انگلیس نشان دهنده این است که رهبری سیاسی در انگلیس خود و مردم را برای در پیش گرفتن اقدامات سختگیرانه آماده می کنند.

آمارها نشان می دهد که حدود 100 روز بعد از لغو محدودیت ها و اعلام روز آزادی در انگلیس در اواسط جولای، شرایط کرونایی در این کشور دوباره تشدید می شود. در اواخر اکتبر شمار مبتلایان جدید روزانه به کرونا در انگلیس به حدود 50 هزار نفر رسیده و در پنج شنبه گذشته هم برای اولین بار در سه ماه گذشته از این رقم فراتر رفت. نرخ مبتلایان جدید به ازای هر 100 هزار نفر در این کشور در عرض یک هفته به 465 نفر رسیده که در دنیا آمار بسیار بالایی است. این گونه تحولات کرونایی تاثیرات خود را در بیمارستان ها هم نشان می دهد.

این روزنامه آلمانی در ادامه این گزارش نوشت: بخصوص در کلینیک ها شرایط فعلی عواقب دراماتیکی به همراه داشته است. حداقل دو بیمار اخیرا در انگلیس به دلیل ساعت ها انتظار در مقابل اورژانس ها جان خود را از دست داده اند. به طور معمول انتقال از آمبولانس به اورژانس نباید بیش از 15 دقیقه طول بکشد.

خدمات ملی بهداشت و درمان انگلستان (NHS) هم درباره شرایط کرونایی در این کشور هشدار داده است. این نهاد مهم بهداشتی در انگلیس به همه بیمارستان ها در این کشور دستور داده صف های انتظار آمبولانس ها را برطرف کرده و از این وسیله نقلیه به عنوان اتاق های انتظار اضافی استفاده نکنند.

خبرگزاری انگلیس این خبر را با استناد به یک نامه محرمانه داخلی منتشر کرده است. بر این اساس یک بیمار باید بیش از 13 ساعت در یک آمبولانس توسط خدمه مراقبت شود.

"مارتین فلاهرتی"، مدیر عامل انجمن ارائه دهندگان خدمات نجات هم تصویری غم انگیز از این وضعیت را ترسیم کرده و اعلام کرد که بخش تحت مسئولیت او به دلیل همه گیری کرونا برخی از بالاترین فعالیت های اضطراری تاریخ خود را تجربه می کند.

وی همچنین گفت: بخصوص این انجمن به شدت نگران تاخیرهای بی سابقه در تحویل بیماران به اورژانس در سراسر انگلیس است.

در این اوضاع علاوه بر هشدارها از طرف عرصه اقتصادی و علمی همچنین فشارهای سیاسی بر دولت برای تشدید اقدامات کرونایی افزایش پیدا کرده است. برخی از سیاستمداران از دولت خواسته اندبرای مقابله با این مسئله طرح موسوم به B که بازگشت برخی محدودیت ها را در دستور کار قرار می دهد اجرا کند.

یکی از نمایندگان حزب کارگر انگلیس در این باره گفته است: وقتی دانشمندان ما می گویند باید از خانه کار کنیم و از ماسک استفاده کنیم باید این کار را انجام دهیم.

رئیس انجمن پزشکی انگلیس BMA هم هفته گذشته این انتقاد را به دولت وارد کرد که در مهار کرونا غفلت می کند. وی خواستار اعمال مجدد محدودیت های کرونایی شد.

اوایل هفته گذشته وزیر بهداشت انگلیس هشدار داد که شمار مبتلایان جدید روزانه در این کشور می تواند به 100 هزار نفر در روز هم افزایش یابد.

وی تاکید کرد: ما به دقت به داده ها نگاه می کنیم و هنوز طرح B اقدامات اضطراری را اجرا نمی کنیم. وی در عوض به مردم وعده داد که دولت بیدار و هوشیار است.

"سر پاتریک والانس"، مشاور علمی ارشد دولت جانسون هم با وجود داده های نگران کننده اعلام کرده که همه گیری هنوز از کنترل خارج نشده است.

وی در عین حال تاکید کرد که تفسیر شرایط فعلی دشوار است و اعلام کرد : کا زمستان نسبتا دشواری را در پیش رو داریم.

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده در عرض 24 ساعت در انگلیس 39842 نفر به کرونا مبتلا شده و 165 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

به این ترتیب از زمان شیوع کرونا تا به حال در این کشور 8936155 نفر به کرونا مبتلا شده و 140206 نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.