media.news.imagealternatetextformat

آژانس بین المللی انرژی: گاز مایع در اروپا کمیاب و گران می شود

شنبه, 16 مهر,1401 09:41 ق.ظ

به گزارش خبرگزاری مهر آژانس بین المللی انرژی با اشاره به اینکه ممکن است در نهایت اروپا برای گاز مایع کمیاب و گران قیمت از طریق کشتی با آسیا به رقابت بپردازد، گفت: اروپا با "خطرات بی سابقه‌ای" برای عرضه گاز طبیعی خود در زمستان امسال، پس از آنکه روسیه اکثر محموله‌ها را قطع کرد، روبرو است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این آژانس در گزارش فصلی گاز خود که امروز دوشنبه منتشر شد، اعلام کرد اگر روسیه در بحبوحه جنگ در اوکراین گاز خود را به طور کامل قطع کند، کشورهای اتحادیه اروپا باید در طول زمستان استفاده از گاز خود را تا ۱۳ درصد کاهش دهند.

آژانس بین المللی انرژی توضیح داد که بیشتر این کاهش باید ناشی از رفتار مصرف‌کننده مانند کاهش یک درجه دما، تنظیم دمای بالا و حفظ صنعت و تأسیسات باشد.

روز جمعه، اتحادیه اروپا با اعمال کاهش حداقل ۵ درصدی مصرف برق در ساعات اوج مصرف موافقت کرد.

شرکت‌ها در اروپا مصرف گاز طبیعی خود را کاهش داده‌اند، در برخی موارد با کنار گذاشتن فعالیت‌های انرژی بر مانند صنایع فولاد و کود، در حالی که شرکت‌های کوچک‌تر مانند نانوایی‌ها احساس می‌کنند هزینه‌هایشان به شدت کاهش یافته است.

دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی بیشتر کمبود گاز روسیه را با خرید گاز طبیعی مایع گران‌قیمت که از طریق کشتی از کشورهایی مانند ایالات متحده و قطر می‌آید و با تأمین منابع رو به رشد از خطوط لوله از نروژ و آذربایجان جبران کرده‌اند.