330

سفیر انگلستان در تهران: ابهامات همکاری تجاری اروپا با ایران را پیگیری می کنیم


‌راب مک‌ایر‌ سفیر انگلستان در ایران‌ گفت: ساز‌وکار مالی حمایت از تبادلات تجاری با ایران «ساحات» ابهاماتی دارد که گروه‌هایی از کشورهای فرانسه، آلمان و انگلستان در حال پیگیری و جمع‌بندی این ابهامات هستند.                              
به گزارش ایرنا از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ‌سایمون پنی‌ کمیسیونر ارشد بازرگانی دولت انگلستان برای منطقه خاورمیانه، افغانستان و پاکستان روز گذشته با ‌حسین سلاح‌ورزی‌ نایب‌رییس اتاق ایران ملاقات کرد. چهار موضوع صادرات، سرمایه‌گذاری، سیاست گذاری‌های مرتبط با روابط تجاری بین دو کشور و تامین مالی، محورهای اصلی نشست بود. ‌سایمون پنی‌ در این نشست گفت: در تلاش هستیم روابط بین دو کشور را در حوزه صادرات، سرمایه‌گذاری، سیاست گذاری‌های مرتبط با روابط تجاری بین دو کشور و تامین مالی پیگیری کنیم و توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: صادرات شرکت‌های انگلیسی به ایران همچنین امکان صادرات محصولات ایرانی به این کشور، سرمایه‌گذاری بنگاه‌های ایرانی در حوزه‌های مختلف همچون املاک، صنعت و… در انگلستان و در عین ‌حال تعریف ضوابط و راه‌هایی برای تسهیل تجارت از جمله محورهایی هستند که دو کشور می‌توانند در قالب آنها با یکدیگر همکاری داشته باشند.

کمیسیونر ارشد بازرگانی دولت انگلستان در منطقه همچنین به موضوع تامین مالی اشاره کرد و گفت: انگلستان علاقه دارد روابط تجاری خود را با ایران توسعه دهد. برای همین سازوکار ساحات طراحی شد. حال باید منتظر اجرای آن باشیم. پنی گفت: یکی از راه‌هایی که می‌توان از طریق آن اطلاعات مورد نیاز تجاری را در اختیار افراد قرار داد، اعزام هیات‌ها و حضور در نمایشگاه‌هاست. بر اساس اظهارات وی قرار است در ماه ژوئن (تیر و خردادماه) هیاتی در حوزه سلامت به ایران سفر کند. همچنین گروه‌هایی از انگلستان با حضور در نمایشگاه صنایع غذایی که در دوبی برگزار شد توانستند با   شرکت‌هایی از ایران دیدار کنند.

نایب رییس اتاق ایران در ادامه این نشست با اشاره به همکاری بین ایران و انگلستان در حوزه نفت، نساجی و خودروسازی، گفت: با خروج آمریکا از برجام اروپا اعلام کرد که برای تداوم همکاری‌ها و برقراری روابط بانکی سازو‌کاری را طراحی می‌کند. ‌حسین سلاح‌ورزی‌ افزود: هرچند فرآیند تدوین چارچوب این سازوکار طولانی شده اما موضوع امیدوار کننده‌ای است و در صورت اجرایی شدن می‌تواند به توسعه سطح روابط ایران و اروپا کمک کند. وی با بیان اینکه تامین مالی اهمیت زیادی دارد، گفت: تا زمانی که چگونگی سازوکار تامین مالی و انتقال ارز و در واقع مناسبات بانکی و بیمه‌ای بین ایران و اروپا مشخص نشود، نمی‌توان برای هیچ‌یک از راه‌های ارتباطی مانند تجارت، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کرد.                                                  

 همچنین در این نشست ‌راب مک ایر‌ سفیر انگلستان در ایران در واکنش به آنچه از سوی نایب‌رییس اتاق ایران مطرح شد، گفت: تمام این ابهامات و سوالات وجود دارد و برای همین گروه‌هایی از کشورهای فرانسه، آلمان و انگلستان در حال پیگیری و جمع‌بندی آن هستند. وی افزود: البته نباید تظاهر کرد که این سیستم می‌تواند همه مشکلات را برطرف کند یا ذهن همه شرکت‌هایی که از تداوم همکاری‌های خود با ایران نگران هستند را تغییر دهد. اما راهی خواهد بود که در فازهای مختلف طراحی شده و به طور حتم به‌تدریج زمینه‌ساز توسعه مناسبات می‌شود.

سفیر انگلستان در ایران اظهار داشت: هم‌اکنون فاز نخست این سازوکار به حوزه تامین کالاهای بشردوستانه مربوط می‌شود. ‌مک ایر‌ از ابراز علاقه کشورهای متعدد برای استفاده از ساحات در ارتباط با ایران خبر داد و افزود: هدف ما این است که کار را از بخش‌های کوچک‌تر آغاز کنیم و به حوزه‌های بزرگ‌تر برسیم. ‌وی ادامه داد: با توجه به اینکه طراحی چنین سیستمی برای نخستین بار تجربه می‌شود، در هر قدمی که برمی‌داریم، نکات و موارد جدیدتری را می‌آموزیم. برای همین تا حدودی پیش‌بینی آینده، سخت است. سفیر انگلستان در ایران همچنین تاکید کرد: از همان ابتدا که این سیستم در حال طراحی بود، حضور بخش خصوصی و همکاری آنها در کشورهای مختلف با ایران مورد توجه بود.